Συμμετοχή στο Δίκτυο με θέμα το Αυτοκίνητο

Σε συνέχεια της συνεργασίας μας με το 1ο Εσπερινό Γυμνάσιο Πατρών στο αντικείμενο της 3D σχεδίασης και εκτύπωσης, αποφασίσαμε να συμμετάσχουμε από κοινού στο Δίκτυο με Θέμα το Αυτοκίνητο που συντονίζουν τα Τμήματα Πολιτιστικών Θεμάτων των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας.

Διαλέξαμε να παρουσιάσουμε μακέτες σχετικά με το αυτοκίνητο στο παρελθόν, το παρόν και το μέλλον. Αποφασίσαμε να αναλάβουν οι μαθητές του Γυμνασίου το “παρελθόν” και το “παρόν” και οι μαθητές του τμήματος Γ2 του σχολείου μας το “μέλλον”.

Πριν το Πάσχα λοιπόν, στο μάθημα της Πληροφορικής, είπαμε όλοι τις ιδέες μας και τις σημειώσαμε στον πίνακα.
Φανταστήκαμε ότι το αυτοκίνητο του μέλλοντος

-Θα μπορεί να κινείται και στο δρόμο και στον αέρα και στη θάλασσα.
-Θα είναι γρήγορο, θα έχει turbo και θα είναι 4χ4.
-Θα έχει τρεις σειρές καθίσματα και χώρο αποσκευών ψηλά.
-Τα καθίσματα θα είναι θερμαινόμενα, θα γίνονται κρεββάτια και θα έχει αυτόματο πιλότο για να πηγαίνουν οι άνθρωποι ταξίδι και την ώρα που κοιμούνται.
-Με ένα κουμπί θα γίνεται αόρατο και με ένα άλλο θα βγάζει φαγητό.
-Θα έχει γυάλινη οροφή και πτυσσόμενα φτερά, που θα ανοίγουν όταν θέλουμε να πετάξει.
-Θα λειτουργεί με ομιλία και θα έχει οθόνη, GPS και παιχνίδια.
-Θα είναι ηλεκτρικό και το χρώμα του θα είναι άσπρο και μαύρο.

Σκεφτήκαμε ότι το αυτοκίνητό μας χρειάζεται ένα όνομα, έτσι είπαμε όλοι τις ιδέες μας και ψηφίσαμε. Το όνομα του αυτοκινήτου μας είναι black panther!

Σειρά είχε η μακέτα της πόλης του μέλλοντος, εκεί που θα κυκλοφορεί το αυτοκίνητό μας.

Με τη βοήθεια του δασκάλου του τμήματος, φτιάξαμε στην αρχή έναν δρόμο.

Στην άκρη του δρόμου προσθέσαμε πύργο τηλεπικοινωνιών, χώρο πρασίνου και κτίρια, ενώ στις θέσεις στάθμευσης υπάρχουν σταθμοί φόρτισης των αυτοκινήτων.

Με απλά υλικά όπως κουτιά, καπάκια, χαρτοταινία και χρώματα, φτιάξαμε διάφορα οχήματα.

Τέλος βάλαμε τα οχήματα στον δρόμο και συνδέσαμε με καλώδια όσα ήταν σταθμευμένα για να φορτίσουν.

Η μακέτα μας ήταν έτοιμη!

Με τα υλικά που περίσσεψαν, φτιάξαμε και ένα ρομποτάκι για την τάξη μας! Το όνομά του έιναι G2!

Παρακάτω μπορείτε να δείτε φωτογραφίες, καθώς και ένα βίντεο από την διαδικασία κατασκευής της μακέτας πατώντας εδώ .