Το αυτοκίνητο χθες – σήμερα – αύριο

Την Τετάρτη, 26 Απριλίου 2023, στον χώρο του 1ου Εσπερινού Γυμνασίου Πατρών, παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα της δράσης  “Το αυτοκίνητο του χτες, του σήμερα και του αύριο” που πραγματοποίησαν από κοινού το τμήμα Γ2 του σχολείου μας με τη Γ τάξη του 1ου Εσπερινού Γυμνασίου Πατρών. Στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου, εκτέθηκαν οι τρεις μακέτες που έφτιαξαν συνολικά τα δύο σχολεία. Τις μακέτες του Χθες και του Σήμερα επιμελήθηκαν οι μαθητές του Γυμνασίου, ενώ τη μακέτα του Αύριο οι μαθητές του δημοτικού. Στις μακέτες υπήρχαν δύο μοντέλα αυτοκινήτων του παρελθόντος και του παρόντος εκτυπωμένα από 3D printer που διάλεξαν οι μαθητές του Γυμνασίου, ενώ το αυτοκίνητο του μέλλοντος διαμόρφωσαν με τις ιδέες τους οι μαθητές του δημοτικού.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης παρουσιάστηκε το ιστορικό της συνεργασίας των δύο σχολείων και η διαδικασία κατασκευής των μακετών. Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι μαθητές του Γυμνασίου και οι οικογένειες τους και εκπαιδευτικοί και των δύο σχολείων. Η εκδήλωση έκλεισε σε κλίμα συγκίνησης, καθώς οι μαθητές του Γυμνασίου θα είναι σύντομα απόφοιτοι.

Μπορείτε να δείτε εδώ ένα βίντεο με τη διαδικασία της κατασκευής.