Διαγωνισμός Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης

Την Τετάρτη, 26 Απριλίου 2023, μαθητές των Ε και ΣΤ τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό διαγωνισμό «Μαθηματικής λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης: Alan Turing» που διοργανώνει από το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας.

Στον διαγωνισμό αυτό, οι μαθητές κλήθηκαν να δώσουν απάντηση σε 10 σύντομα προβλήματα πολλαπλών επιλογών που απαιτούν την εφαρμογή μαθηματικής λογικής και υπολογιστικής σκέψης και διεξήχθη διαδικτυακά, από το εργαστήριο του σχολείου ταυτόχρονα για όλους τους συμμετέχοντες στην Ελλάδα.

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι δύο ομάδες της Ε τάξης του σχολείου μας πέτυχαν πολύ υψηλό σκορ και όπως μας ενημέρωσε η οργανωτική επιτροπή η μία ομάδα κατατάχθηκε 10η Πανελλαδικά σε σύνολο 268 συμμετοχών και θα της απονεμηθεί έπαινος καθώς ήρθε 2η στη Δυτική Ελλάδα, σε ενώ η άλλη ομάδα βρίσκεται στη 18η θέση.

Και οι δύο ομάδες είναι επιλαχούσες για συμμετοχή στη Β φάση του διαγωνισμού που θα διεξαχθεί δια ζώσης στην Πάτρα το Σάββατο, 6-5-2023.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και ευχόμαστε καλή πρόοδο!