Είσοδος μαθητών στην πλατφόρμα e-class και στις ψηφιακές τάξεις.

Προσοχή! Οι οδηγίες αυτές αφορούν ΜΟΝΟ τους μαθητές που οι δάσκαλοί τους έχουν δημιουργήσει ψηφιακή τάξη στην πλατφόρμα e-class και έχουν λάβει σχετική ειδοποίηση.

Η πλατφόρμα e-class είναι διαθέσιμη στη διεύθυνση https://eclass.sch.gr/ . Μόλις ανοίξει η σελίδα, πατάμε στο εικονίδιο “Σύνδεση με λογαριασμό sch.gr”

Βάζουμε το όνομα χρήστη και τον κωδικό μαθητή που έχουμε και πατάμε “Σύνδεση”.

Τότε, ανοίγει η ηλεκτρονική τάξη με τα μαθήματα στα οποία είναι εγγεγραμμένος ο μαθητής.

Επιλέγοντας κλικ σε κάθε ένα από τα μαθήματα εμφανίζεται το περιεχόμενό τους.

Στο μαύρο μενού αριστερά, επιλέγοντας Έγγραφα, μπορούμε να βρούμε συνημμένα αρχεία (ασκήσεις, λύσεις κλπ) που ενδεχομένως να συνοδεύουν το μάθημα.

Με την επιλογή “Μηνύματα” και στη συνέχεια “Νέο μήνυμα μαθήματος” μπορούμε να στείλουμε ερωτήσεις στους εκπαιδευτικούς.

Μπορούμε οποιαδήποτε στιγμή να επιστρέψουμε στη λίστα με τα μαθήματά μας πατώντας ψηλά τη λέξη «χαρτοφυλάκιο».