Νέες σκακιστικές διακρίσεις για το σχολείο μας

Το Σάββατο 10 Μαρτίου 2018, στο Πάρκο Ειρήνης του Πανεπιστημίου Πατρών, διοργανώθηκε από την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων το 16ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Μαθητών και Μαθητριών Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας. Το σχολείο μας πήρε μέρος με 3 ομάδες. Η Β΄ ομάδα αποτελούμενη από μαθητές της Δ΄ τάξης και μία μαθήτρια της Ε΄ τάξης, κατέλαβε την 18η θέση ανάμεσα σε 49 ομάδες δημοτικών σχολείων. Η Γ΄ομάδα, αποτελούμενη από μαθητές της Γ΄ τάξης και μία μαθήτρια της Ε΄ τάξης, οι οποίοι μάλιστα έπαιζαν για πρώτη φορά σε ομαδικό πρωτάθλημα, κατέλαβε την 6η θέση στην τελική κατάταξη των ομάδων. Η Α΄ομάδα, αποτελούμενη από μαθητές της Στ΄ τάξης και μία μαθήτρια της Ε΄ τάξης, χωρίς καμία ήττα, κατέλαβε την 2η θέση στο πρωτάθλημα και έφερε στο σχολείο το ασημένιο κύπελλο!

Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν υπήρξε άλλο Δημοτικό σχολείο με 2 ομάδες μέσα στις πρώτες 6 της τελικής κατάταξης, παρά μόνο το δικό μας. Επίσης, αξίζει να αναφερθεί ότι η μαθήτρια της Ε΄ τάξης Κατσαΐτη Σωτηρία, μέλος της Γ΄ ομάδας, έφερε 6 νίκες σε 6 συνεχόμενες παρτίδες και τερμάτισε αήττητη, ενώ η μαθήτρια της Γ΄ τάξης Κουτρουμάνη Ηλέκτρα, την επόμενη ημέρα στο Ατομικό Πρωτάθλημα, κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία της! Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας για τη συμμετοχή τους και για τις επιτυχίες τους! Η σκακιστική παράδοση του σχολείου μας συνεχίζει να φέρνει επιτυχίες! Αρχηγός των ομάδων και σε αυτό το πρωτάθλημα ήταν ο δάσκαλος του σχολείου μας Νίκος Μακροδήμος.