Επίσκεψη στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου τα δυο τμήματα της ΣΤ΄ και η Ε΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Από την πρώτη στιγμή της εισόδου μας θαυμάσαμε τους χώρους του φουαγιέ. Όλες οι λεπτομέρειες των καταστημάτων αλλά και των διαδρόμων φανέρωναν ότι βρισκόμαστε σε έναν ναό της μουσικής. Ο στόχος μας βέβαια ήταν η Μεγάλη Μουσική Βιβλιοθήκη «Λίλιαν Βουδούρη». Εκεί, μέσα από ποικίλα εκπαιδευτικά προγράμματα που αφορούν όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης, οι μαθητές έρχονται σε άμεση επαφή με μοναδικά ιστορικά αρχεία έντυπου αλλά και οπτικοακουστικού υλικού ψηφιακής και αναλογικής μορφής. Το δικό μας πρόγραμμα είχε τίτλο «Μια βιβλιοθήκη παίζει μουσική». Στο αμφιθέατρο της βιβλιοθήκης μάθαμε για την ιστορία του Μεγάρου Μουσικής, αλλά και στοιχεία για τα αρχεία της βιβλιοθήκης, τον τρόπο φύλαξης και αναζήτησής τους. Επίσης θαυμάσαμε από κοντά χειρόγραφα του Μίκη Θεοδωράκη. Το μουσικό μας ταξίδι ζωντάνεψε περισσότερο όταν σε ομάδες πλέον, μπήκαμε στον κύριο χώρο της βιβλιοθήκης και ξεκινήσαμε ένα μουσικό κουίζ που αφορούσε συνθέτες, παρτιτούρες, είδη μουσικής, ακροάσεις και γενικότερα διάφορες μουσικές δραστηριότητες. Στην έξοδο και στο χώρο του αμφιθεάτρου της βιβλιοθήκης ο μουσικός του σχολείου μας, έπειτα από παράκληση στελεχών του Μεγάρου, κάθισε στο πιάνο και αυτοσχεδίασε δυο μουσικά κομμάτια. Με τον τρόπο αυτό αποχαιρετήσαμε αυτόν τον υπέροχο χώρο, με την κρυφή υπόσχεση μέσα μας να επιστρέψουμε στο μέλλον με τους γονείς ή μόνοι μας χωρίς την πίεση του χρόνου μιας σχολικής επίσκεψης.

Οι μαθητές/τριες της Ε΄και ΣΤ΄ τάξης