Η Ε τάξη στο Μεταλλευτικό Πάρκο Φωκίδας και στο χωριό Παύλιανη

Την Παρασκευή, 26 Μαΐου 2023, η Ε τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Μεταλλευτικό Πάρκο Φωκίδας και το χωριό Παύλιανη. Οι μαθητές, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών και δύο Πορτογάλων επισκεπτών του σχολείου μας, κατέβηκαν στο ορυχείο βωξίτη του Μεταλλευτικού Πάρκου, μπήκαν σε βαγονέτο και ξεναγήθηκαν στις στοές του ορυχείου. Έμαθαν για τον τρόπο εξόρυξης και τα εργαλεία των μεταλλωρύχων από τον ξεναγό του πάρκου και είδαν προβολές σχετικά με την ιστορία του αλουμινίου, τον τρόπο επεξεργασίας του βωξίτη και την παραγωγή του τελικού προϊόντος, του αλουμινίου. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το χωριό Παύλιανη και περιηγήθηκαν στη φύση, περπάτησαν δίπλα στο ποτάμι του χωριού και έκαναν πικ νικ στο δάσος. Στη συνέχεια πήραν το δρόμο της επιστροφής, με στάση για παγωτό και παιχνίδι στην παραλία της Ιτέας. Τα παιδιά επέστρεψαν στο σχολείο κουρασμένα, αλλά σίγουρα κατενθουσιασμένα!