ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΡΕΥΝΑΣ για τη συνεργασία σχολείου και οικογένειας.

Φέτος πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι ακόλουθες δράσεις με τη συμμετοχή των γονέων:

α) Δημιουργία κατασκευών για το χριστουγεννιάτικο παζάρι(11/12/2022)

β) Επιμορφωτική συνάντηση γονέων με την ψυχολόγο του σχολείου μας κ. Κωνσταντίνα Ντελέζου με θέμα: “Πώς να ενισχύσουμε την αυτοεκτίμηση των παιδιών μας ” (13/12/2022)

γ) Επιμορφωτική συνάντηση γονέων με την ψυχολόγο κ. Κρινιώ Χειλαδάκη με θέμα: “Εθισμός στις οθόνες” (17/5/2023) και

δ) Δημιουργία και ανανέωση επιδαπέδιων παιχνιδιών στο προαύλιο του σχολείου μας με τη συμμετοχή γονέων και παιδιών. (24/5/2023)

Στο τέλος δόθηκε ερωτηματολόγιο στους γονείς για την καταγραφή των τυπικών και άτυπων σχέσεων μεταξύ σχολείου και οικογένειας στα πλαίσια της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας. Καταγράφηκαν 88 απαντήσεις που απηχούν τις απόψεις των γονέων για τη σχολική μονάδα, το βαθμό ικανοποίησης, τη δυναμική της επικοινωνίας καθώς και εποικοδομητικές προτάσεις για την ενδυνάμωση της μεταξύ τους συνεργασίας προς όφελος των μαθητών.