Μαθητές του σχολείου μας πρωταθλητές στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό της Ολυμπιάδας Ρομποτικής!

Το Σάββατο 1η Ιουλίου διεξήχθη στο Μαρούσι ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, προκριματικός της Παγκόσμιας Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, που διοργάνωσε ο World Robotics Organization Hellas. Στον διαγωνισμό αυτό ομάδες μαθητών Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου καλούνται να κατασκευάσουν ένα ρομπότ που θα αντιμετωπίζει με επιτυχία ένα συγκεκριμένο πρόβλημα.
Στη διοργάνωση αυτή συμμετείχε η ομάδα Teamwork Happiness, τριών μαθητών του σχολείου μας, κατορθώνοντας να κατακτήσει την πρώτη θέση στην κατηγορία RoboMission Δημοτικού.
Συγχαρητήρια στα παιδιά, και τους ευχόμαστε καλή πρόοδο και καλή επιτυχία στο επόμενο βήμα τους που θα είναι να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας συμμετέχοντας στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που θα διεξαχθεί τον Νοέμβριο στην Πόλη του Παναμά.