Συμμετοχή στο 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο Τρισδιάστατης Σχεδίασης και Εκτύπωσης ST3dM2

Την Κυριακή 20 Μαρτίου 2002 το σχολείο μας συμμετείχε διαδικτυακά στο 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο Τρισδιάστατης Σχεδίασης και Εκτύπωσης ST3dM2 που διοργανώθηκε από την ομάδα ST3dM του Τμήματος Φυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Το συνέδριο απευθύνθηκε σε

Εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Τρισδιάστατης Σχεδίασης και Εκτύπωσης ST3dM το προηγούμενο Έτος 2020 – 2021 καθώς και τα προηγούμενα έτη και θα ήθελαν να παρουσιάσουν τις καλές πρακτικές που εφάρμοσαν.
• Εκπαιδευτές που χρησιμοποιούν την τρισδιάστατη σχεδίαση και εκτύπωση σε εκπαιδευτικές διαδικασίες.
• Ερευνητές των εφαρμογών της τρισδιάστατης σχεδίασης και εκτύπωσης στην εκπαίδευση και αλλού.
• Φοιτητέςσπουδαστέςμαθητές και κάθε ενδιαφερόμενο για τις παραπάνω τεχνολογίες.

Το σχολείο μας συμμετείχε με την εισήγηση της εκπαιδευτικού πληροφορικής του σχολείου μας Μοσχόβου Ελισάβετ με θέμα “Μελέτη και 3D εκτύπωση μνημείων UNESCO στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+” κατά τη διάρκεια της οποίας παρουσιάστηκε μέρος των δράσεων του προγράμματος Erasmus+ του σχολείου μας.