Εβδομάδα εικονικής κινητικότητας Erasmus+ με διοργανώτρια χώρα την Ισπανία (1η μέρα)

Σήμερα, 28 Μαρτίου 2022, ξεκινάει η εβδομάδα εικονικής κινητικότητας Erasmus+ με διοργανώτρια χώρα την Ισπανία και θέμα: “Flamenco, intangible heritage of humanity, from Andalucia to the world”.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας αυτής, οι συμμετέχοντες μαθητές και εκπαιδευτικοί θα γνωρίσουν τους παραδοσιακούς χορούς των συνεργαζόμενων χωρών ενώ οι μαθητές του σχολείου μας θα παρουσιάσουν την ελληνική χορευτική παράδοση.
Την πρώτη αυτή μέρα τον λόγο έχει η Ισπανία και μας παρουσιάζει μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς της χώρας τους αλλά και πληροφορίες για τον χορό Flamenco που συγκαταλέγεται στον κατάλογο της παγκόσμιας άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς.
Ο χορός Sevillana