Ο Καραγκιόζης σκακιστής!

Είναι γνωστό από πέρσι ότι ο μαθητής μας, της Β’ τάξης, Φιλιππάτος Θανάσης είναι ταλαντούχος καραγκιοζοπαίχτης. Πέρσι είχε δώσει μια καταπληκτική παράσταση στο αμφιθέατρο του σχολείου μας και κέρδισε τις εντυπώσεις. Φέτος και συγκεκριμένα τη Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2016 μας έδειξε ότι έχει προοδεύσει και μάλιστα έγραψε μόνος του και το σενάριο. Έτσι, μαζεύτηκαν στο αμφιθέατρο όλοι οι μαθητές της Α και Β τάξης για να παρακολουθήσουν την παράσταση που έγραψε και έπαιξε μόνος του ο μικρός Θανάσης, με τίτλο “Ο Καραγκιόζης σκακιστής”. Προφανώς επηρεάστηκε από τα μαθήματα σκακιού που γίνονται στην τάξη του όπως και στις άλλες τάξεις του σχολείου μας. Αυτή τη φορά είχε έρθει και ο δάσκαλός του στο θέατρο σκιών, να τον καμαρώσει και να τον βοηθήσει όπου χρειαστεί. Το σενάριο ήταν έξυπνο και διασκεδαστικό και η ερμηνεία των ρόλων απολαυστική με αποτέλεσμα ο Θανάσης να καταχειροκροτηθεί από τους συμμαθητές του για τις χαρούμενες στιγμές που τους πρόσφερε. Ακόμα και την αφίσα του έργου μόνος του τη σχεδίασε. Συγχαρητήρια Θανάση!