Η Πυροσβεστική στο σχολείο μας.

Την Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου 2016, ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας και ήρθε στο σχολείο ένα πυροσβεστικό όχημα με το πλήρωμά του. Αφού οι πυροσβέστες έβαλαν το όχημα μέσα στην αυλή, ο αξιωματικός της Πυροσβεστικής κος Κυρίτσης Μάνθος, ανέλαβε να μιλήσει στους μαθητές που είχαν συγκεντρωθεί στο προαύλιο για το ρόλο και τις δράσεις του Πυροσβεστικού Σώματος. Έγινε επίδειξη των δυνατοτήτων του οχήματος και των πυροσβεστών και η ενημέρωση συνεχίστηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου με θέματα πολιτικής προστασίας και πυρασφάλειας. Οι μαθητές μας εντυπωσιάστηκαν με αυτά που είδαν και άκουσαν και είχαν πολλές ερωτήσεις για τον κύριο Κυρίτση, ο οποίος υπομονετικά απάντησε σε όλες και τόνισε τις δυσκολίες αλλά και τον σπουδαίο κοινωνικό ρόλο του επαγγέλματος του πυροσβέστη.