Η γιορτή της 25ης Μαρτίου

Στις 24 Μαρτίου 2016, τα δύο τμήματα της έκτης τάξης του σχολείου μας μαζί με τους δασκάλους τους Πιζολίνα Αθανάσιο και Φερτάκη Αθανάσιο και με τη συνδρομή του μουσικού Κατσώλη Νίκου και του δάσκαλου θεατρικής αγωγής Μπάκα Φίλιππου, οργάνωσαν και παρουσίασαν την εορταστική εκδήλωση με αφορμή την επέτειο της επανάστασης του 1821. Η εκδήλωση ξεκίνησε με έναν σύντομο χαιρετισμό από τον δάσκαλο Φερτάκη Αθανάσιο και συνεχίστηκε με τραγούδια από τη χορωδία του σχολείου μας, ενώ οι μαθητές και οι μαθήτριες της έκτης τάξης, ντυμένοι με παραδοσιακές στολές, απήγγειλαν ποιήματα, έπαιξαν μικρά θεατρικά και δραματοποίησαν τα γεγονότα της εποχής εκείνης, μεταδίδοντας πατριωτικά αισθήματα στους μαθητές και τους γονείς που γέμισαν το αμφιθέατρο του σχολείου μας για να παρακολουθήσουν την επετειακή εκδήλωση.
Το ίδιο απόγευμα, οι παραστάτες και η σημαιοφόρος του σχολείου μας κατέθεσαν στεφάνι στο άγαλμα του Παλαιών Πατρών Γερμανού στα Ψηλά Αλώνια.