Ημερίδα για τον εγκέφαλο

Την Κυριακή 22 Μαρτίου στο αμφιθέατρο του Συνεδριακού και Πολιτιστικού Κέντρου του Πανεπιστημίου Πατρών, η Ε΄ τάξη του σχολείου μας συμμετείχε σε σχολική ημερίδα ενημέρωσης για τον εγκέφαλο. Η εκδήλωση ήταν μέρος μίας διεθνής εκστρατείας πληροφόρησης για την έρευνα του Νευρικού Συστήματος και συντονίζεται από την European Dana Alliance for the Brain, την Federation of European Neuroscience Societies, την International Brain Research Organization, την Ελληνική Εταιρεία για τις Νευροεπιστήμες και για την Πάτρα από το Πανεπιστήμιο Πατρών. Συμμετείχαν τα σχολεία: Πρότυπο, Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Παν. Πατρών, Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Παν. Πατρών, 8ο Γυμνάσιο Πατρών, 9ο Γυμνάσιο Πατρών, 15ο Γυμνάσιο Πατρών, 2ο Γυμνάσιο Παραλίας, 3ο Γυμνάσιο Ναύπακτου, Γυμνάσιο Αγίου Βασιλείου, Γυμνάσιο Αντιρρίου, Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Πατρών και 50ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών. Η εκδήλωση ξεκίνησε με ομιλία της συντονίστριας της δράσης, κας Μαργαρίτη Μαριγούλας, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Νευροεπιστημών και τακτικό μέλος της European Dana Alliance for the Brain.Τις σχολικές παρουσιάσεις άνοιξαν οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας, οι οποίοι με τη βοήθεια του δασκάλου τους, κου Πιζολίνα Αθανάσιου, παρουσίασαν ένα βίντεο που έφτιαξαν για τον εγκέφαλο, μια εικόνα animation με φωνή δική τους και έπαιξαν και ένα μικρό σκετσάκι με θέμα το δεξί και το αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου.