Φρούτα και μπανάνες

Σήμερα το πρωί, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ένα πρόγραμμα υγιεινής διατροφής του Υπουργείου Παιδείας σε συνεργασία με την εταιρεία DOLE. Συγκεκριμένα, μας επισκέφθηκε η διατροφολόγος κα Πανταζή Δανάη η οποία μίλησε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, με κάθε τάξη, για τη διατροφική αξία των φρούτων και συζήτησε με τους μαθητές μας για τη σημασία της υγιεινής διατροφής. Αφού απάντησε σε πολλές ερωτήσεις των μαθητών μας, τους έδειξε ένα σύντομο βίντεο για τη διαδρομή της μπανάνας από τις φυτείες της Ν. Αμερικής μέχρι το σπίτι μας και συζήτησε με τους μαθητές για τη διατροφική αξία της μπανάνας. Η εκδήλωση τελείωσε με την προσφορά από την εταιρεία DOLE, μιας μπανάνας και ενός φυλλαδίου σε κάθε μαθητή μας. Η προσφορά της μπανάνας έγινε με την έγγραφη συγκατάθεση των γονέων των μαθητών.