Πρόγραμμα “Παίζω βόλεϊ”

Χτες στο σχολείο μας έγινε η παρουσίαση του προγράμματος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης «παίζω βόλεϊ» από τον ομοσπονδιακό προπονητή κ.Σταύρο Γεράνιο μαζί με αντιπροσωπεία παικτών από την ομάδα βόλεϊ της ΠΓΕ (Σωτήρη Βλαχοστάθη και Θάνο Γεωργακόπουλο).

Η παρουσίαση ξεκίνησε με video από αγώνες βόλεϊ και στην συνέχεια ενημερώθηκαν από τον ομοσπονδιακό για τα ολυμπιακά αγωνίσματα,βόλεϊ σάλας και beach volley καθώς και το βόλεϊ καθιστών (sitting volley). Οι μαθητές έκαναν πολλές ερωτήσεις στους αθλητές όπως:πώς ξεκίνησαν να ασχολούνται με το βόλεϊ,τη θέση που αγωνίζονται,τη διατροφή των πετοσφαιριστών κ.α..Με μεγάλη χαρά οι αθλητές απάντησαν στις ερωτήσεις και προέτρεψαν τους μικρούς μαθητές να δοκιμάσουν στις ομάδες της περιοχής τους να παίξουν βόλεϊ.

Οι μαθητές ενθουσιασμένοι από την επίδειξη των αθλητών στην πάσα,μανσέτα,καρφί,μπλοκ,αλλά και σερβίς έπαιξαν μαζί τους αλλά και σε ομάδες δείχνοντας μεγάλη διάθεση για το παιχνίδι.