Άκης Σταγονάκης – Μουσειοσκευή του ΜΕΤ

Την Τετάρτη 17/1/2024 οι μαθητές των Ε΄και ΣΤ’ τάξεων παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ο Άκης ο Σταγονάκης» στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, χρησιμοποιώντας τις μουσειοσκευές και εκπαιδευτικό υλικό από το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Με αυτό κατανόησαν την αξία του νερού στη ζωή μας. Μέσα από τη δραματοποίηση μιας ιστορίας με πρωταγωνιστή τον Σταγονάκη αντιλήφθηκαν ότι το νερό είναι πολύτιμο αγαθό για τη ζωή όλων των έμβιων όντων. Το χρειάζονται τα ζώα, τα φυτά για να φωτοσυνθέτουν, ο άνθρωπος. Παράλληλα οι μαθητές πειραματίστηκαν. Σχημάτισαν το μόριο του νερού, συνδέοντας δύο άτομα υδρογόνου και ένα άτομο οξυγόνου , δημιούργησαν το σύννεφο και τη βροχή. Το πρόγραμμα παρουσίασε εθελοντής συνεργάτης του ΜΕΤ που επισκέφθηκε το σχολείο μας για τον σκοπό αυτό, σε συνεργασία με τους δασκάλους των τμημάτων. Ευχαριστούμε πολύ!