Ημέρα της Γης – 22 Απριλίου

Η Ημέρα της Γης έχει καθιερωθεί από το 1970 ως η μέρα κατά την οποία διοργανώνονται εκδηλώσεις σε ολόκληρο τον κόσμο με στόχο την ευαισθητοποίηση σε περιβαλλοντικά θέματα. Στο σχολείο μας έγινε αναφορά στην Ημέρα της Γης με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού των Αγγλικών και συμμετοχή των μαθητών του τμήματος ΣΤ2. Οι μαθητές/ μαθήτριες παρακολούθησαν ενημερωτικό βίντεο για τις καθημερινές δραστηριότητες που επιβαρύνουν το περιβάλλον αλλά και για απλές καθημερινές κινήσεις που μπορούν να βοηθήσουν ώστε να επιβραδυνθεί η καταστροφή που επιτελείται. Στη συνέχεια, κατάφεραν να «αποδράσουν» από ένα ψηφιακό δωμάτιο διαφυγής απαντώντας σωστά σε ερωτήσεις σχετικές με περιβαλλοντικά θέματα και έφτιαξαν ένα κολάζ του πλανήτη μας. Κάθε μαθητής/μαθήτρια έδωσε μια υπόσχεση για τη δράση που θα αναλάβει για το καλό του πλανήτη και τη σημείωσε σε μια χάρτινη καρδιά κάτω από το κολάζ.
Συγχαρητήρια σε όλες κι όλους για τη συμμετοχή και την καλή διάθεση κατά τη διάρκεια της δράσης.