Εκπαιδευτική επίσκεψη της Ε’ τάξης

Την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου τα τμήματα της Ε΄ τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εθνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών, στην Ανάβυσσο και στον ναό του Ποσειδώνα, στο Σούνιο.

Εκεί οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για θέματα που σχετίζονται με το θαλάσσιο περιβάλλον.

Να γνωρίσουν τα είδη της θαλάσσιας ζωής αλλά και τους κινδύνους που απειλούν αυτόν τον θαυμαστό κόσμο.

Στο εργαστήριο είχαν τη δυνατότητα να γίνουν για λίγο μικροί επιστήμονες μελετώντας στο μικροσκόπιο θαλάσσιους οργανισμούς.

Τα παιδιά με αυτή την επίσκεψη αποκόμισαν μια πολύ σημαντική εκπαιδευτική εμπειρία καθώς ήρθαν σε επαφή με το θαλάσσιο οικοσύστημα.

Στο Σούνιο οι μαθητές θαύμασαν από κοντά τον ναό του Ποσειδώνα, αυτό το ξεχωριστό αρχαιολογικό μνημείο, ενώ απόλαυσαν τη μαγευτική θέα από τον βράχο που είναι συνδεδεμένος με την ελληνική μυθολογία.