Επίσκεψη Πορτογάλων εκπαιδευτικών στο σχολείο μας

Την εβδομάδα 23-26 Μαΐου 2023 επισκέφθηκαν το σχολείο μας δύο εκπαιδευτικοί από το σχολείο Agrupamento de Escolas Odemira, που βρίσκεται στην περιοχή Odemira της Πορτογαλίας. Επισκέφθηκαν τις τάξεις, παρακολούθησαν μαθήματα μαζί με μαθητές του σχολείου μας, παρουσίασαν και εκείνοι το σχολείο τους και απάντησαν στις ερωτήσεις των μαθητών. Την Πέμπτη συμμετείχαν στην εκπαιδευτική επίσκεψη της Ε τάξης στο Ρωμαϊκό Υδραγωγείο και το Κάστρο της Πάτρας ενώ την Παρασκευή συμμετείχαν στην ημερήσια εκδρομή της E’ τάξης στο Μεταλλευτικό Πάρκο Φωκίδας (vagonetto) και στο χωριό Παύλιανη. Χαρήκαμε πολύ που επέλεξαν να επισκεφθούν το σχολείο μας, μάθαμε πολλά καινούρια πράγματα μέσα από τη συζήτηση για τα σχολεία και το εκπαιδευτικό σύστημα της Πορτογαλίας και ελπίζουμε πως και εκείνοι επιστρέφουν στη χώρα τους με τις καλύτερες εντυπώσεις για το σχολείο μας και την ελληνική φιλοξενία.

Μπορείτε να δείτε εδώ το βίντεο που έδειξαν στους μαθητές παρουσιάζοντας την περιοχή του σχολείου που διδάσκουν.