Εκπαιδευτική συνάντηση με μαθητές και εκπαιδευτικούς του Εσπερινού Γυμνασίου Πάτρας

Την Τρίτη 14 Μαρτίου 2023 το απόγευμα, μαθητές και εκπαιδευτικοί του Εσπερινού Γυμνασίου Πατρών επισκέφθηκαν το σχολείο μας προκειμένου να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτική συνάντηση με θέμα την 3D σχεδίαση και εκτύπωση. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, οι επισκέπτες μας εξασκήθηκαν στους βασικούς χειρισμούς της πλατφόρμας 3D σχεδίασης Tinkercad και σχεδίασαν απλά αντικείμενα με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού πληροφορικής του σχολείου μας.  Στη συνέχεια γνώρισαν το αποθετήριο 3D μοντέλων Thingiverse και είδαν την διαδικασία προετοιμασίας των μοντέλων για εκτύπωση.

Η συνάντηση έγινε στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων του Εσπερινού Γυμνασίου Πατρών και για το σχολείο μας αποτελεί συνέχεια των δράσεων που σχετίζονται με το πρόγραμμα Erasmus+ που ολοκληρώθηκε πρόσφατα.

Φυσικά εκτός από την απόκτηση νέων δεξιοτήτων, η συνάντηση αυτή αποτέλεσε μια πολύ καλή ευκαιρία για γνωριμία των δύο σχολείων αλλά και αρχή για μελλοντική συνεργασία.