Οδύσσεια ’22

Την Τρίτη 18 Οκτωβρίου 2022 το σχολείο μας πήγε να παρακολουθήσει στην θεατρική σκηνή “Επίκεντρο” την παράσταση “Οδύσσεια ’22” του Χ. Καλπουζάνη. Η Οδύσσεια ήταν μία διαδραστική παράσταση που καθ’όλη τη διάρκεια οι ηθοποιοί ζητούσαν από το κοινό, δηλαδή εμάς τους μαθητές, πράγματα που επηρρέαζαν την πλοκή του έργου. Στο θέατρο Σκιών συμμετείχαν περίπου 10 ρόλοι – φιγούρες , δύο από τους οποίους ήταν οι πρωταγωνιστές. Ο ένας υποδυόνταν τον Καραγκιόζη και ο άλλος τον Οδυσσέα. Βασικός σκοπός του έργου ήταν να διηγηθεί κάποιες από τις περιπέτειες του Οδυσσέα με σύγχρονο τρόπο και τις γνωστές ατάκες του Καραγκιόζη που προκαλούν ξεκαρδιστικό γέλιο. Οι σκηνές που  μας εντυπωσίασαν περισσότερο ήταν στο νησί των Λωτοφάγων, στο νησί του Κύκλωπα και στη Σκύλα και τη Χάρυβδη, διότι όλες τους περιείχαν γέλιο, δράση και αγωνία. Η αίσθηση που αποκομίσαμε από την παράσταση ήταν θετική. Όλα τα παιδιά περιμένουν με ανυπομονησία την επόμενη παράσταση.

Κείμενο άρθρου: Μαθητές Ε’ Τάξης