Εβδομάδα Erasmus+ στο σχολείο μας.

Αυτή την εβδομάδα επισκέφθηκαν το σχολείο μας εννέα εκπαιδευτικοί από σχολεία της Ισπανίας, της Ιταλίας, της Αγγλίας και της Πορτογαλίας. Δυστυχώς λόγω των δύσκολων συνθηκών που αντιμετωπίζουμε όλες οι κοινές δράσεις με τους μαθητές των σχολείων έγιναν μέσω τηλεδιάσκεψης, αυτό όμως δε μας εμπόδισε να χαρούμε την εμπειρία και να ζήσουμε μια πολύ διαφορετική εβδομάδα. Λάβαμε ταχυδρομικά κάρτες από τους μαθητές του εξωτερικού και οι μαθητές μας απάντησαν δημιουργώντας γράμματα και ζωγραφιές γι’ αυτούς. Επίσης, επειδή το θέμα της εβδομάδας ήταν η μουσική παράδοση, τυπώσαμε στον 3D εκτυπωτή του σχολείου μας νεροσφυρίχτρες ως δώρο για τους μαθητές του εξωτερικού αφού είναι ένα πολύ αγαπημένο παραδοσιακό μουσικό παιχνίδι της χώρας μας. Ως αναμνηστικό για τους δασκάλους προσφέραμε τσάντες και φακέλους με τα λογότυπα της δράσης καθώς και ενημερωτικά φυλλάδια με φωτογραφικό υλικό της περιοχής που μας πρόσφεραν φορείς της Αχαϊας.