200 Χρόνια από την Επανάσταση του 1821

Στα πλαίσια του προγράμματος που υλοποίησε η Στ2 τάξη του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη , 9/6 , μια παρουσίαση των φορεσιών της Επανάστασης καθώς και αυθεντικών όπλων της ίδιας εποχής. Η παρουσίαση έγινε από το «Άγημα Ιστορικής Αναβίωσης Παναγιώτης Καρατζάς» και συγκεκριμένα από τους κυρίους Κωνσταντίνο Ράλλη, Φώτη Λουριδά και Αντρέα Γιαννόπουλο. Η παρουσίαση ήταν λεπτομερής και κέντρισε το ενδιαφέρον των μικρών μαθητών οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά και να αγγίξουν αυθεντικά όπλα εκείνης της ηρωικής εποχής, να ακούσουν από πρώτο χέρι λεπτομέρειες για τον τρόπο χρήσης των όπλων και να πληροφορηθούν για τα υλικά του ρουχισμού και τη χρησιμότητα – σκοπιμότητα του κάθε ρούχου. Ευχαριστούμε πολύ!