Τα παιδιά του σχολείου μας σώζουν ζωές!

Την Πέμπτη 11 Ιουνίου υλοποιήθηκε στο σχολείο μας εξ αποστάσεως εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τηλεδιάσκεψη από τον ανθρωπιστικό οργανισμό «KIDS SAVE LIVES – Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές». Το ομώνυμο πρόγραμμα έχει την έγκριση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής και έχει εκπαιδεύσει πάνω από 62000 μαθητές και 600 εκπαιδευτικούς σε θεματικές όπως οι Πρώτες Βοήθειες και η Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση ενώ στόχος του οργανισμού αποτελεί και η ανάπτυξη δικτύου απινιδωτών σε εθνικό επίπεδο.

Αναφορικά με τη σχολική μας μονάδα, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικό περιεχόμενο σχετιζόμενο με την αντιμετώπιση αναίσθητου θύματος, την παροχή Α’ βοηθειών αλλά και τις ενέργειες που είναι ανάγκη να υλοποιηθούν στην περίπτωση τραύματος, πνιγμού ή πνιγμονής. Επιπλέον, μαζί με συμμαθητές από άλλους εκπαιδευτικούς οργανισμούς, είχαν την ευκαιρία να διατυπώσουν τις απορίες τους στον εκπαιδευτή και να ανανεώσουν το ραντεβού τους για την επόμενη φορά με ευχές για δια ζώσης συνάντηση.

Περισσότερες πληροφορίες για το KIDS SAVE LIVES μπορείτε να βρείτε εδώ: https://kidssavelives.gr/