Εκπαιδευτική επίσκεψη

Την Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2020 η ΣΤ2 τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κάστρο της Πάτρας και στο ιστορικό καταφύγιο των Υψηλών Αλωνίων. Ο καιρός την ημέρα αυτή ήταν καταπληκτικός και οι μαθητές μας με ευχάριστη διάθεση απόλαυσαν την επίσκεψη στο Κάστρο της Πάτρας. Το Κάστρο δεσπόζει στην Άνω Πόλη και εντυπωσιάζει τον επισκέπτη ο οποίος αισθάνεται ότι μεταφέρεται σε ένδοξα χρόνια του παρελθόντος. Η θέα από τα τείχη στην πόλη και στον πατραϊκό κόλπο ενθουσίασε τους μαθητές. Ο υπέροχος κήπος με τα δέντρα πρόσφερε λίγες στιγμές ανάπαυσης πριν αναχωρήσουμε για την επίσκεψη στο καταφύγιο.

Εκεί μας περίμενε ο Δήμαρχος της πόλης, ο κ. Πελετίδης, ο οποίος μίλησε στους μαθητές για τις δύσκολες καταστάσεις που βίωσαν οι πρόγονοί μας στην διάρκεια του πολέμου και της κατοχής, για τους βομβαρδισμούς, το μπλόκο των Προσφυγικών, την εκτέλεση των αγωνιστών της Αντίστασης και για το αγωνιστικό φρόνημα που έδειξαν αγωνιζόμενοι για την ελευθερία. Ο κύριος Δήμαρχος ξενάγησε τους μαθητές στο χώρο του καταφυγίου και εξήγησε τα ιστορικά γεγονότα μέσα από το πλούσιο φωτογραφικό υλικό της έκθεσης.

Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν διότι είχαν την ευκαιρία να βρεθούν σε δύο σημαντικούς χώρους της τοπικής μας ιστορίας.