Επίσκεψη στο πανεπιστήμιο

Στις 4 Απριλίου οι Δ και Στ τάξεις του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Πανεπιστήμιο Πατρών στα πλαίσια της δραστηριότητας «Ημέρες γνωριμίας των Σχολείων της Περιφέρειας με το Πανεπιστήμιο Πατρών» που διοργανώνει κάθε χρόνο το Πανεπιστήμιο. Οι μαθητές της Δ τάξης παρακολούθησαν δύο θεματικές ενότητες στο Γεωλογικό Τμήμα, η πρώτη με τίτλο “Υπάρχει ζωή χωρίς νερό;” και η δεύτερη με τίτλο “Περπατώντας με τους δεινόσαυρους” όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν πολλά καινούρια πράγματα αλλά και να αγγίξουν απολιθώματα εκατομμυρίων ετών. Οι μαθητές της ΣΤ τάξης επισκέφθηκαν το τμήμα Φυσικής όπου παρακολούθησαν ένα εργαστήριο πειραμάτων ευρέος φάσματος αντικειμένων της Φυσικής (Μηχανική, Θερμότητα, Ηλεκτρισμός, Μαγνητισμός, Οπτική) με έμφαση σε παρατήρηση φαινομένων γνωστών από την καθημερινή εμπειρία των μαθητών.