Λυσιστράτη

Το Σάββατο 8 Ιουνίου 2019 τα παιδιά της ΣΤ τάξης του σχολείου μας παρουσίασε την κωμωδία του Αριστοφάνη “Λυσιστράτη” στο αρχαίο θέατρο Μακύνειας στα πλαίσια του Μαθητικού Φεστιβάλ Θεάτρου με τίτλο “Στα μονοπάτια των μύθων”. Οι μαθητές της ΣΤ τάξης, με τη συμμετοχή μαθητών και της Ε Τάξης και την καθοδήγηση της δασκάλας τους Αραποστάθη Δέσποινας και της εκπαιδευτικού θεατρικής αγωγής του σχολείου Μπαλασοπούλου Ρούσσας, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και μας παρουσίασαν μια απολαυστική παράσταση, με χιούμορ, κέφι και πολλά διδάγματα για βαθύτερη σκέψη. Την παράσταση πλαισίωσε μουσικά ο Πολυδώρου Θανάσης που έπαιξε κλαρίνο. Η παράσταση επαναλήφθηκε στο θέατρο του σχολείου μας μερικές μέρες αργότερα προκειμένου να μπορέσουν να τη δουν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας. Με την παράσταση αυτή οι μαθητές της ΣΤ τάξης αποχαιρέτησαν το δημοτικό σχολείο και τους ευχόμαστε καλή πρόοδο στις επόμενες σχολικές βαθμίδες και τη μετέπειτα ζωή τους.