ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΝΕΡΟ!!!!

Στις 26 Φεβρουαρίου τα τμήματα Δ1 και Δ2 του σχολείου μας επισκέφτηκαν το υδροηλεκτρικό εργοστάσιο Γλαύκου καθώς και το Σπίτι του Νερού.Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος με θέμα το νερό που υλοποιούν τα δύο τμήματα.
Στον Γλαύκο τα παιδιά ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του εργοστασίου και για το πόσο σημαντικό είναι για την ευρύτερη περιοχή της Πάτρας.
Επίσης ξεναγήθηκαν στους χώρους του καθώς και στο μουσείο που λειτουργεί εκεί και εντυπωσίασε τα παιδιά!
Στο Σπίτι του Νερού οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα φαινόμενα της λειψυδρίας,της ξηρασίας καθώς και για το σημαντικό θέμα της εξοικονόμησης του νερού!
Παρακολούθησαν βίντεο σχετικά με αυτά τα θέματα ενώ ασχολήθηκαν με ενδιαφέροντα παιχνίδια που τους ενθουσίασαν!