Εκπαιδευτικές επισκέψεις Δ’ Τάξης

Την Τρίτη , 29 Ιανουαρίου 2019, οι μαθητές της Δ’ τάξης, με συνοδούς εκπαιδευτικούς τους κυρίους Λιάγκα και Φερτάκη, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης του Δήμου στην Πλαζ. Εκεί οι μαθητές παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την ζωοφιλία. Οι μαθητές έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και απόλαυσαν τα εξειδικευμένα βίντεο ενώ οι εισηγήτριες του θέματος έλυσαν κάθε απορία των μαθητών.
Την ίδια μέρα επισκεφτήκαμε και την Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση <<Ανακυκλώνω στην Πηγή>> στην περιοχή του Αγίου Βασιλείου. Εκεί οι μαθητές ανακύκλωσαν οι ίδιοι τα αντικείμενα προς ανακύκλωση που είχαν φέρει μαζί τους, είδαν τη λειτουργία της πρέσας που μειώνει τον όγκο των ανακυκλωμένων υλικών, κατανόησαν την ανάγκη για τον διαχωρισμό των διαφορετικών υλικών και της επαναχρησιμοποίησης ορισμένων εξ’ αυτών με άλλη μορφή.
Η επιστροφή μας βρήκε όλους πιο ευαισθητοποιημένους και αποφασισμένους για συμμετοχή σε ενέργειες και δράσεις σχετικές με το περιβάλλον.