Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Την Πέμπτη 11 Απριλίου πραγματοποιήθηκε το 9ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στην Αγορά Αργύρη. Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που δημιούργησαν στο σχολείο τους. Είναι ανοικτό στην κοινωνία και δίνει την ευκαιρία σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και επισκέπτες να λάβουν μέρος σε πρωτότυπες εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες με αντικείμενο την Πληροφορική και την Ψηφιακή Τεχνολογία.

Eκεί, παρουσιάσαμε τη συμμετοχή των δύο μεγαλύτερων τάξεων στη δράση της Ευρωπαϊκής Υπηρεσίας Διαστήματος Mission Zero. Το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι μαθητές του Ε1 τμήματος

Αγγιούς – Σαϊτή Ελισάβετ
Αναγνωστοπούλου Παρασκευή
Αττάλας Θεόδωρος
Βαμβακά Ιωάννα
Καραγιαννόπουλος Γεώργιος
Κυριακόπουλος Κωνσταντίνος
Λαζανά Ιουλία – Μαρία
Μάργαρη Γεωργία – Αγγελική

που έδειξαν στους επισκέπτες του Φεστιβάλ πώς λειτουργεί ένας υπολογιστής Raspberry Pi και πώς με τη βοήθειά του στείλαμε μηνύματα στους αστροναύτες του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού. Στη συνέχεια τα παιδιά παρακολούθησαν εργαστήριο εισαγωγής στην εκπαιδευτική ρομποτική στον ίδιο χώρο.