Θέατρο και αθλητισμός μαζί!

Την Τετάρτη 13 Νοεμβρίου το σχολείο μας παρακολούθησε στην παιδική σκηνή του θεάτρου Επίκεντρο, τη θεατρική παράσταση “Η Ροδή και το χρυσό βεργί”, η οποία ήταν βασισμένη σε ένα λαϊκό παραμύθι της Ηπείρου. Οι ηθοποιοί μετέφεραν τα παιδιά σε ένα περιπετειώδες ταξίδι όπου, κάνοντας χρήση της φαντασίας τους, πραγματεύτηκαν έννοιες όπως η αγάπη, το μίσος και το θάρρος που απαιτείται για να υπερβεί κανείς τα εμπόδια που θέτει η ίδια η ζωή.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε τις αθλητικές εγκαταστάσεις της Ε.Α.Π. στη συνοικία του Αγίου Διονυσίου. Οι μαθητές μας όχι μόνο εξασκήθηκαν σε διάφορα ομαδικά αθλήματα (καλαθοσφαίριση, πετοσφαίριση κ.α.) αλλά ακολουθώντας τις οδηγίες των προπονητών, ενημερώθηκαν για τους νέους κανόνες και έλυσαν απορίες που τυχόν διέθεταν.