Πρόγραμμα μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Στις 11 Μαίου 2017 οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Στ΄ τάξης, στο πλαίσιο του προγράμματος “Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο”, επισκέφθηκαν το γειτονικό 15ο Γυμνάσιο Πατρών. Εκεί ξεναγήθηκαν στους χώρους και τις αίθουσες του Γυμνασίου, παρακολούθησαν ένα μάθημα Οικιακής Οικονομίας μαζί με ένα τμήμα της Α΄ τάξης και έπειτα συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων όπου παρουσίασαν οι ίδιοι οι μαθητές τις ανησυχίες τους και τους προβληματισμούς τους, παρακολούθησαν μια παρουσίαση για τα σημαντικότερα στοιχεία της μαθητικής ζωής στο Γυμνάσιο και συζήτησαν με μαθητές του Γυμνασίου και καθηγήτριες του σχολείου για τις απορίες τους. Στο τέλος κεράστηκαν από το φιλόξενο προσωπικό του Γυμνασίου και αποχώρησαν ικανοποιημένοι και γοητευμένοι από τη γνωριμία με το 15ο Γυμνάσιο.