Στη Δημοτική Βιβλιοθήκη και στο Μουσείο Τύπου

Στις 31 Μαΐου 2016, ημέρα Τρίτη, τα δύο τμήματα της ΣΤ τάξης επισκέφθηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Πατρών και το Μουσείο Τύπου στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Γνωριμία με την πόλη μου». Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους της Βιβλιοθήκης, ενημερώθηκαν για το πλήθος των βιβλίων που διαθέτει η Βιβλιοθήκη, για τον σύγχρονο τρόπο ταξινόμησης τους και για τις νέες δυνατότητες μελέτης που προσφέρει η Βιβλιοθήκη σε άτομα με ειδικές ικανότητες. Οι μαθητές είδαν και την έκθεση « Βιβλιοδεσία και Τέχνη » και απόλαυσαν βιβλία παλιά τα οποία είχαν δεθεί με ιδιαίτερες τεχνικές και υλικά. Επισκεφτήκαν και το τμήμα του παιδικού βιβλίου και συζητήθηκαν οι κανονισμοί της βιβλιοθήκης όσον αφορά τον τρόπο δανεισμού ενός βιβλίου και η διαδικασία έκδοσης κάρτας μέλους. Η ξενάγηση μας ολοκληρώθηκε στη Δημοτική Πινακοθήκη. Κατόπιν επισκεφτήκαμε το Μουσείο Τύπου στο οποίο η παρουσίαση ανέδειξε τον πλούτο των εφημερίδων που διαθέτει το Μουσείο, τους τρόπους συντήρησης και παλαιά όσο και σπάνια κειμήλια όπως ένα εισιτήριο του τραμ ή ένα αυτόγραφο κείμενο του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη με την υπογραφή του, του 1827.

Οι εντυπώσεις των μαθητών ήταν θετικές, συμμετείχαν στις παρουσιάσεις με κατάλληλες ερωτήσεις και ευχαριστήθηκαν ιδιαίτερα το ταξίδι στον κόσμο των βιβλίων. Επίσης ικανοποιημένοι έφυγαν και από το Μουσείο τύπου που τους ταξίδεψε στους πρώτους Ολυμπιακούς, στις επιτυχίες των πατρινών ολυμπιονικών και πάλι στο σήμερα.