Συμμετοχή στον 3ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Την Κυριακή 14 Ιουνίου, στο Παμπελοποννησιακό στάδιο, ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας κ. Κωνσταντίνος Γιαννόπουλος κύρηξε την έναρξη του 3ου Περιφερειακού Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής. Ο 3ος Περιφερειακός Διαγωνισμός τελεί υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας και είναι προκριματικός του 7ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού. Αξίζει να σημειωθεί ότι o Πανελλήνιος διαγωνισμός αποτελεί το βήμα για την Παγκόσμια Ολυμπιάδα εκπαιδευτικής ρομποτικής, η οποία θα διεξαχθεί στην Ντόχα του Κατάρ, 6-8 Νοεμβρίου 2015.

Το θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν: «Ρομποτικοί εξερευνητές?. Στην Open κατηγορία, η αποστολή των ομάδων ήταν: ?Χρησιμοποιήστε ρομπότ για να βοηθήσουν τους ανθρώπους να ανακαλύψουν φυσικούς πόρους σε δυνητικά επικίνδυνα περιβάλλοντα?. Για τη συγκεκριμένη κατηγορία, η ΥΔΑΤΩΡ Α.Ε., με έδρα την Πάτρα, στηρίζοντας ευγενικά τον 3ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, προσέφερε 2 ρομποτικά κιτς EV3, στο 17ο Δ.Σ. Αγρινίου και στο σχολείο μας, 50 Δ.Σ. Πατρών, ως επιστέγασμα των επιτυχημένων προσπαθειών τους στον αντίστοιχο Περιφερειακό διαγωνισμό για τα δημοτικά. Η ομάδα του σχολείου μας αποτελούνταν από τον δάσκαλο πληροφορικής Χουλιάρα Σπύρο και 4 μαθήτριες της Στ΄ τάξης. Η κατασκευή του σχολείου μας, η οποία απέσπασε το βραβείο καλύτερης ιδέας, ήταν ένα όχημα-ρομπότ το οποίο οδηγεί αυτόματα τους εργάτες ενός ορυχείου που καίγεται, σε ασφαλή έξοδο.