Πρώτος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Ο τελικός του Πρώτου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ρομποτικής “Η δική μου πόλη” που διοργανώθηκε από την WROHellas πραγματοποιήθηκε στις 29 Μαρτίου 2015 στο κλειστό γυμναστήριο των εγκαταστάσεων της Ελληνογερμανικής Αγωγής στην Αθήνα. Η ομάδα του σχολείου μας, με το έργο της “Ο Φάρος της Πάτρας”, έλαβε μέρος στην τελική φάση αυτού του διαγωνισμού, αφού είχε ήδη προκριθεί στις 25 καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα. Από αυτή τη μεγάλη “γιορτή” ρομποτικής οι μαθητές μας κέρδισαν εμπειρίες, επικοινωνία με συμμαθητές τους από όλη την Ελλάδα, γνώσεις και ιδέες για μια καλύτερη “δική μου πόλη”!

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, στους 6 μαθητές της Στ τάξης που συμμετείχαν στην πρωτόγνωρη και επίπονη αυτή δοκιμασία και στον προπονητή της ομάδας και δάσκαλο της πληροφορικής του σχολείου μας Σπύρο Χουλιάρα.