5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Την Πέμπτη 2 Απριλίου το σχολείο μας με την ΣΤ’ Τάξη συμμετείχε στο 5o Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας. Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας αποτελεί πλέον ένα πολύ σημαντικό θεσμό για την εκπαίδευση στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν μέσω της Πληροφορικής στο σχολείο τους. Στο πλαίσιο του φεστιβάλ υπήρξε η δυνατότητα να παρουσιαστούν έργα ψηφιακής δημιουργίας, τα οποία δημιουργήθηκαν στα μαθήματα Πληροφορικής όλων των βαθμίδων (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Γενικό και Επαγγελματικό Λύκειο) και να βιώσουν οι μαθητές μια μοναδική εμπειρία παρουσιάζοντας τα έργα τους δημόσια και βλέποντας τα έργα άλλων μαθητών. Τα έργα που παρουσίασαν οι δικοί μας μαθητές ήταν παιχνίδια που δημιούργησαν στο μάθημα της πληροφορικής με το πρόγραμμα Scratch. Τους μαθητές μας συντόνισε και συνόδευσε ο δάσκαλος της πληροφορικής του σχολείου μας Σπύρος Χουλιάρας.