2η διακρατική συνάντηση στην Τουρκία

Στις 8 με 11 Ιουνίου 2015 πραγματοποιήθηκε η δεύτερη διακρατική συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ “Let`s improve”. Η συνάντηση έγινε στην πόλη Κιρσεχίρ της κεντρικής Τουρκίας και το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από τον δάσκαλο μουσικής Κατσώλη Νικόλαο και τον δάσκαλο πληροφορικής Χουλιάρα Σπυρίδωνα. Οι εταίροι ξεναγήθηκαν στο σχολείο, παρακολούθησαν ώρα διδασκαλίας της Β` τάξης, θεατρικό, χορευτικό και έπαιξαν σκάκι με τούρκους μαθητές. Συζήτησαν τα θέματα του προγράμματος και επισκέφτηκαν τον Δήμαρχο της πόλης και τον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης. Τέλος, μιας και η πόλη Κιρσεχίρ βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχή της Καππαδοκίας, οι Τούρκοι συνάδελφοί μας διοργάνωσαν μια εκδρομή σε κοντινά χωριά όπου και είδαν τα μοναδικά στον κόσμο τοπία με τους κωνοειδής σχηματισμούς. Οι σχηματισμοί αυτοί πριν εκατοντάδες χρόνια λαξεύτηκαν από ανθρώπινα χέρια και μετατράπηκαν σε κατοικίες, εκκλησίες, μοναστήρια και υπόγειες πολιτείες.