Γιορτή 17ης Νοέμβρη

Τη φετινή γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου είχαν αναλάβει τα δύο τμήματα της Ε’ τάξης. Την Τρίτη 16 Νοέμβρη 2015, στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης απήγγειλαν τα ποιήματα “Στους σκοτωμένους σπουδαστές του Νοεμβρίου” και “Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος”, και τραγούδησαν τα τραγούδια: “Τίποτα δεν πάει χαμένο”, “Αη-Στράτης”, “Λογαριάσατε λάθος” και “Καλώς ήρθατε στο τσίρκο μας”. Ακολούθησαν “Τα γενέθλια”, αφήγηση – δραματοποιημένα αποσπάσματα από το ομώνυμο βιβλίο της Ζωρζ Σαρή και το θεατρικό δρώμενο “Ετοιμάζοντας τη γιορτή του Πολυτεχνείου”. Στο τέλος της εκδήλωσης, ο κος Πέτρος Περιμένης, γονέας μαθητή της Ε’ τάξης, ο οποίος ήταν παρών στα γεγονότα του Πολυτεχνείου, ως φοιτητής, πήρε τον λόγο και έδωσε στο ακροατήριο την αίσθηση εκείνης της εποχής και ανέδειξε τη σημασία των γεγονότων μέσα από τα προσωπικά του βιώματα. Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι υπόλοιποι μαθητές του σχολείου, οι εκπαιδευτικοί και πολλοί γονείς.