Σκακιστική επιτυχία

Το Σάββατο 8 Μαρτίου 2014, στο ξενοδοχείο Porto Rio της Πάτρας, πραγματοποιήθηκε το Ομαδικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα Μαθητών – Μαθητριών 2014, από την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Πελοποννήσου. Στο πρωτάθλημα πήραν μέρος 70 ομάδες Δημοτικών Σχολείων από όλη την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε με τρεις ομάδες στο πρωτάθλημα και μία από αυτές κατέκτησε το κύπελο στην κατηγορία των Δημοτικών Σχολείων και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια ομάδα! Οι 4 μαθητές της ομάδας φόρεσαν το χρυσό μετάλλιο και έφεραν το κύπελο στο σχολείο. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στις 3 ομάδες για τη συμμετοχή τους και στη νικήτρια ομάδα για το θαυμάσιο αποτέλεσμα. Να σημειωθεί ότι στους 7 γύρους που έπαιξαν πέτυχαν 6 νίκες, μία ισοπαλία και καμία ήττα.

Την επόμενη μέρα, στο ίδιο μέρος, έγινε το Ατομικό Πρωτάθλημα Μαθητών – Μαθητριών, όπου και πάλι διακρίθηκαν αρκετοί μαθητές του σχολείου μας κατακτώντας μετάλλια στις κατηγορίες τους. Συγκεκριμένα, η Σπηλιοπούλου Μαριτίνα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα κορίτσια της ΣΤ’ τάξης, η Γκολφινοπούλου Μαρίνα το αργυρό μετάλιο στα κορίτσια της Ε’ τάξης, η Φερτάκη Ελευθερία το χρυσό μετάλλιο στα κορίτσια της Δ’ τάξης και η Αγγελοπούλου Μελίνα το χρυσό μετάλλιο στα κορίτσια της Α’ τάξης.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και για τη συμμετοχή και για τις διακρίσεις!