Εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου

Την Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας εορταστικές εκδηλώσεις για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με την γιορτή της σημαίας, την ανακοίνωση των σημαιοφόρων και των παραστατών και την έπαρση της σημαίας στο προαύλιο του σχολείου μας. Ακολούθησε το κυρίως μέρος των εκδηλώσεων, στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, παρουσία μαθητών και γονέων. Η διευθύντρια του σχολείου έκανε μια εισαγωγή τονίζοντας το νόημα της επετείου και έπειτα παρουσίασε τον καλεσμένο ομιλητή, συνταξιούχο δάσκαλο, κο Μενούνο Ηλία, ο οποίος διηγήθηκε σε μικρούς και μεγάλους, με πολύ παραστατικό, τρόπο τις αναμνήσεις του από εκείνη την ημέρα. Ο κος Μενούνος ο οποίος ήταν μαθητής σχολείου όταν κηρύχτηκε ο πόλεμος μας μετέφερε από πρώτο χέρι όλα τα δραματικά γεγονότα εκείνης της δύσκολης εποχής και συγκίνησε το ακροατήριο με την αμεσότητα και την καθαρότητα του λόγου του. Έπειτα οι μαθητές των δύο τμημάτων της Δ’ τάξης με την επιμέλεια των δασκάλων τους Παπαδούρη Γεράσιμου και Κωσταγιαννακοπούλου Παρασκευής παρουσίασαν το χρονικό της περιόδου και μας έβαλαν στο κλίμα της εποχής με μερικά όμορφα δρώμενα συνδυασμένα με ιστορικά βίντεο και αυθεντικές ηχογραφήσεις. Ενδιάμεσα οι μαθητές της χορωδίας του σχολείου μας τραγούδησαν επετειακά τραγούδια που έπαιζε στο πιάνο ο μουσικός του σχολείου μας Κατσώλης Νικόλαος.