Επίσκεψη στο Πουρναρόκαστρο

Οι μαθητές της Δ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν την Παρασκευή 8 Νοεμβρίου του 2013 το κέντρο περιβαλλοντικής πληροφόρησης Παναχαίκού όρους, Natura 2000 στο Πουρναρόκαστρο Πατρών.
Οι μαθητές ξεναγήθηκαν από το κλιμάκιο της ΑΔΕΠΣ στον εκθεσιακό χώρο όπου τους έγινε μια πρώτη ενημέρωση για τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε περίπατος στο περιβαλλοντικό μονοπάτι του χωριού στο τέλος του οποίου είχαν την ευκαιρία να παίξουν παιχνίδια και να εφαρμόσουν τις γνώσεις τους.
Η ξενάγηση ήταν εξαιρετική, τα παιδιά την απόλαυσαν πραγματικά, γνώρισαν τη μαγεία του βουνού, συνδύασαν εκπαίδευση, διασκέδαση και το σημαντικότερο: ευαισθητοποίηση σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον και τη φύση.