Halloween

Με αφορμή τη γιορτή του δυτικού κόσμου “Haloween”, οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας, έκαναν την Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013, μια μικρή παρουσίαση στα τμήματα τους. Μίλησαν για το έθιμο αυτό που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 31 Οκτωβρίου, παραμονή της γιορτής των Αγίων Πάντων. Σύμφωνα με τις παραδόσεις, την ημέρα αυτή η υπερφυσική δραστηριότητα φτάνει στο ζενίθ. Σήμα κατατεθέν είναι τα φαναράκια από πραγματικές κολοκύθες τα οποία τα παιδιά μεταμφιεσμένα κρατούν γυρίζοντας από σπίτι σε σπίτι ρωτώντας “Trick or treat?”, δηλαδή φάρσα ή κέρασμα; Οι νοικοκύρηδες απαντούν κερνώντας ζαχαρωτά για την ανάπαυσή των ψυχών. Χαρακτηριστικά είναι τα τρομακτικά θέματα από τα οποία εμπνέονται οι άνθρωποι για τη διακόσμηση και τις μεταμφιέσεις τους: ανθρώπινοι σκελετοί, μάγισσες σε σκουπόξυλα, φαντάσματα, σκιάχτρα κ.α.

Τις παραπάνω πληροφορίες καθώς και άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία για το έθιμο μαζί με φωτογραφίες και κατασκευές, συγκεντρώθηκαν από τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης, με την καθοδήγηση της δασκάλας των αγγλικών του σχολείου μας κας Δώρας Μαρίας Παπαδοπούλου και αφού παρουσιάστηκαν στα 2 τμήματα, αναρτήθηκαν σε σταντ στο αμφιθέατρο του σχολείου μας.