Ήρθε το πρώτο βιοντίζελ

Από πέρσι την άνοιξη μαζεύαμε τα χρησιμοποιημένα τηγανέλαια που μας έφερναν οι μαθητές μας και πριν λίγες μέρες παραδώσαμε στην υπηρεσία του Δήμου 100 λίτρα τηγανόλαδου. Σήμερα, αφού επεξεργάστηκαν το τηγανόλαδο, ήρθαν άνθρωποι του Δήμου Πατρέων στο σχολείο μας και μας έφεραν 100 λίτρα βιοντίζελ το οποίο και έριξαν μέσα στη δεξαμενή πετρελαίου. Το καύσιμο για το καλοριφέρ, ήρθε πάνω στην ώρα που άρχισαν τα κρύα. Έτσι εκτός από τη προστασία του περιβάλλοντος συμβάλουμε και στην οικονομία του σχολείου μας. Για κάποιες μέρες το σχολείο θα ζεσταίνεται με τα δικά μας λάδια!

Οι κάδοι συλλογής είναι έτοιμοι και σας περιμένουν να τους γεμίσετε με τα λάδια που θα πετούσατε στην κουζίνα σας. Μπορούν να μας φέρνουν τα λάδια τους και άνθρωποι που δεν είναι γονείς μαθητών μας.

Ευχαριστούμε τους μαθητές και τους γονείς τους για τη συλλογή και τον Δήμο Πατρέων για την επεξεργασία και τη μεταφορά.