Γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου

Σήμερα, 15 Νοεμβρίου 2013, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης παρουσίασαν σε όλο το σχολείο μια πολύ ζεστή και συγκινητική γιορτή γεμάτη νοήματα, ιδέες και αξίες. Η γιορτή για την επέτειο της εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου ξεκίνησε με την ομιλία του δασκάλου Παπαδούρη Παναγιώτη. Στη συνέχεια τα παιδιά έπαιξαν ένα θεατρικό για τα γεγονότα της εποχής εκείνης, χωρισμένο σε 6 στιγμιότυπα:

• Το πραξικόπημα
  • Η Ελλάδα στο γύψο
  • Οι ασφαλίτες
  • Λογοκρισία
  • Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία
  • Εδώ Πολυτεχνείο

Ενδιάμεσα, η χορωδία των μαθητών τραγούδησε με τη συνοδεία πιάνου τα τραγούδια:

• Η μπαλάντα του κυρ Μέντιου
  • Οαλασσομάχοι Λευτεριάς
  • Στην ποταμιά σωπαίνει το κανόνι
  • Hasta Siempre

Η γιορτή τελείωσε με όλους τους μαθητές της Ε’ τάξης στη σκηνή κρατώντας από ένα κόκκινο γαρύφαλο στο χέρι να φωνάζουν το διαχρονικό σύνθημα “Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία”!

Την επιμέλεια της υπέροχης αυτής γιορτής είχαν οι δάσκαλοι της Ε’ τάξης Τζένου Ιουλία και Παπαδούρης Παναγιώτης, η δασκάλα της Θεατρικής Αγωγής Ρούσα Μπαλασοπούλου και ο μουσικός του σχολείου μας Νίκος Κατσώλης.