Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις και δράσεις

Τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου διοργανώθηκε χριστουγεννιάτικο «Bazaar» από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Γιορτινές πρωτότυπες κατασκευές, χριστουγεννιάτικα είδη και στολίδια, δώρα για μικρούς και μεγάλους που δημιούργησαν μέλη του συλλόγου, εκπαιδευτικοί και μαθητές του σχολείου χάρισαν χαμόγελα σε όλους. Παράλληλα, συγκεντρώθηκαν μεγάλες ποσότητες τροφίμων οι οποίες διατέθηκαν σε ευπαθείς οικογένειες και ιδρύματα της πόλης μας αποδεικνύοντας ότι ο αλτρουισμός, η ευαισθησία και η αλληλεγγύη παραμένουν διαχρονικές αξίες στην ελληνική κοινωνία. Συγχαρητήρια στην πρόεδρο κα Κατερίνα Τσουράκη και τα μέλη του Συλλόγου Γονέων, στους εκπαιδευτικούς και μαθητές του σχολείου και πάνω από όλα στους γονείς που στήριξαν τις δράσεις και πρωτοβουλίες της σχολικής κοινότητας. Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου όλοι οι μαθητές συμμετείχαν στη θεία λειτουργία ενόψει των Χριστουγέννων στον Ιερό Ναό Αγίου Ελευθερίου. Το μήνυμα της εορτής των Χριστουγέννων μετέφερε στα παιδιά ο εφημέριος του ναού πατέρας Ανδρέας. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Σχολείου μας χριστουγεννιάτικη γιορτή, που ετοίμασαν οι μαθητές της Β΄ τάξης (Β1΄ και Β2΄ τμήματα) με τους δασκάλους τους, κα Φερτάκη Νατάσα και Πιζολίνα Σάκη και τη συνδρομή του εκπαιδευτικού Μουσικής κου Κατσώλη Νίκου. Οι μαθητές μας για άλλη μια φορά απέδειξαν το ταλέντο τους, τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια, παρουσίασαν θεατρικά δρώμενα, απήγγειλαν ποιήματα, μετέδωσαν τον παλμό των Χριστουγέννων και απέσπασαν το ζεστό χειροκρότημα των γονιών, των παππούδων, των δασκάλων και των συμμαθητών τους. Ήταν μια ξεχωριστή μέρα, που έκλεισε με τον πιο γλυκό τρόπο τη χρονιά που αφήνουμε πίσω μας!