Διασχολικό τουρνουά σκάκι

Το σχολικό έτος έκλεισε με ένα ακόμη φιλικό διασχολικό σκακιστικό τουρνουά. Στο γνωστό για τις σκακιστικές του δράσεις και επιδόσεις , 50ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, την Κυριακή 11 Ιουνίου 2017, στις 10.30 το πρωί συγκεντρώθηκαν 49 μαθητές και μαθήτριες που αγαπούν το σκάκι και φοιτούν στο 50ο και στα γειτονικά του σχολεία και έπαιξαν από 5 παρτίδες σε 3 διαφορετικές ηλικιακές κατηγορίες. Την ευθύνη της διοργάνωσης από μέρους του σχολείου είχε ο δάσκαλος Μακροδήμος Νίκος, ενώ την υλοποίηση του τουρνουά ανέλαβαν οι σκακιστές ? διαιτητές Γεωργόπουλος Γιώργος, Κόκκαλης Βασίλης, Τουμπέλη Ζωή και Τζιφέρη Αλεξάνδρα. Μετά το τέλος του τουρνουά μαθητές και γονείς μαζεύτηκαν στο αμφιθέατρο του σχολείου για την απονομή των μεταλλίων στους νικητές της κάθε κατηγορίας. Το χειροκρότημα και τις φωτογραφίες ακολούθησαν οι καλοκαιρινές ευχές και οι μικροί σκακιστές έφυγαν έχοντας στο μυαλό τους τα Πανελλήνια Νεανικά Πρωταθλήματα Σκάκι που θα διεξαχθούν στο ξενοδοχείο Porto Rio της πόλης μας μεταξύ 25 Ιουνίου και 2 Ιουλίου.

Από τους μαθητές του σχολείου μας διακρίθηκαν οι:

• Κωλέτης Δημήτρης, Α΄τάξη (αργυρό μετάλλιο)
  • Βλάχου Παναγιώτα, Δ΄τάξη (αργυρό μετάλλιο)
  • Τράκα Βασιλική, Δ΄τάξη (χάλκινο μετάλλιο)
  • Φερτάκης Δημήτρης, Ε΄τάξη (χάλκινο μετάλλιο)
  • Ζεϊτουγιάν Ελένη, Ε΄τάξη (χάλκινο μετάλλιο)
  • Τσαγγαρά Αριστέα, ΣΤ΄τάξη (χρυσό μετάλλιο)
  • Γκαϊντού Πενάμα, ΣΤ΄ τάξη (αργυρό μετάλλιο)