Έκθεση γεωγραφίας “Γνωρίζω τις χώρες του κόσμου”

Στις 17 Μαίου 2017, οι μαθητές της Στ΄τάξης οργάνωσαν και παρουσίασαν, στον διάδρομο του 1ου ορόφου του σχολείου μας, έκθεση με έντυπο υλικό, σημαίες, χάρτες και αφίσες από 18 χώρες του κόσμου. Το υλικό μας έστειλαν οι πρεσβείες των χωρών: Νορβηγία, Σλοβενία, Λεττονία, Ισπανία, Φινλανδία, Μαυροβούνιο, Αίγυπτος, Ισραήλ, Ιαπωνία, Παναμάς, Παλαιστίνη, Βραζιλία, Σαουδική Αραβία, Ιορδανία, Κύπρος, Ελβετία, Ιταλία και Σουηδία και οι μαθητές μας δούλεψαν με αυτό από την αρχή της χρονιάς, στο μάθημα της Γεωγραφίας. Οι μαθητές είχαν εκθέσει το υλικό ανά χώρα μαζί με ένα συνοδευτικό πόστερ που έφτιαξαν οι ίδιοι, με πληροφορίες και ενδιαφέροντα στοιχεία για κάθε χώρα. Την έκθεση επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν σε αυτήν από τους μαθητές της Στ΄ τάξης, αρκετοί ενήλικες επισκέπτες και γονείς των μαθητών, καθώς και όλοι οι μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας. Το πλούσιο υλικό και οι άφθονες γνώσεις των μαθητών μας εντυπωσίασαν μικρούς και μεγάλους επισκέπτες. Ευχαριστούμε τις πρεσβείες των παραπάνω χωρών για την ανταπόκρισή τους στο αίτημά μας για αποστολή υλικού.