Όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι!

Με αφορμή την 3η Δεκέμβρη, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία, επισκέφθηκαν το σχολείο μας μαθητές και εκπαιδευτικοί από το 1ο Ειδικό Σχολείο Πατρών. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών μας σε ζητήματα ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση καθώς και η καλλιέργεια μιας κουλτούρας αλληλεγγύης και αποδοχής της διαφορετικότητας. Οι προσκεκλημένοι μαθητές συμμετείχαν σε συνεργατικές δραστηριότητες, παρακολούθησαν παράσταση Καραγκιόζη από το μαθητή μας Φιλιππάτο Θανάση, τραγούδια από τη χορωδία του σχολείου μας και συμμετείχαν σε κοινές αθλοπαιδιές. Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία για τους μαθητές μας που όχι μόνο γνώρισαν τις διαφορετικές ανάγκες των ατόμων με αναπηρία, αλλά και αναγνώρισαν τις ειδικές τους ικανότητες και δεξιότητες και συνειδητοποίησαν ότι οφείλουμε να αλλάξουμε τον τρόπο που σκεφτόμαστε και συμπεριφερόμαστε στους ανθρώπους αυτούς. Ευχαριστούμε την Διευθύντρια κα. Μαρία Καραγιάννη και τους εκπαιδευτικούς του 1ου Ειδικού Σχολείου Πατρών για την επίσκεψή τους στο σχολείο μας.